Trening interwałowy na basenie
Artykuł - część ostatnia
Trening interwałowy na basenie. Pływanie to bardzo dobry sposób na poprawę kondycji, to ogólnorozwojowa dyscyplina sportu, która angażuje do pracy większość naszych mięśni. To dobra forma aktywnego wypoczynku, ćwiczenia wykonywane w wodzie nie obciążają stawów ani kręgosłupa, jednocześnie wzmacniają mięśnie. Pływanie ma korzystny wpływ na układ oddechowy, kręgosłup, pomaga zgubić zbędne kilogramy. Basen może okazać się doskonałym miejscem na trening interwałowy.
Trening interwałowy na basenie
Nie ma wprawdzie żadnych przeciwwskazań do wykonywania interwałów w wodzie, mimo to należy być ostrożnym, gdyż w tym wypadku ryzykujemy własnym życiem, szczególnie jeżeli pływamy bez żadnej asekuracji. Ponieważ taki trening jest wymagający, musimy liczyć się z tym, że może dojść do zasłabnięcia, co w wodzie niestety jest bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, aby zawsze pływać pod nadzorem ratownika, jeżeli wybieramy otwarty akwen, warto mieć asekurację w formie osoby w łodzi.
Każdy trening rozpoczynamy od rozgrzewki, następnie kontynuujemy pływanie tempem jednostajnym około 20-40 minut na przykład żabką, stylem grzbietowym albo kraulem w zależności od naszych upodobań. Pomiędzy poszczególnymi sekcjami odpoczywamy około 30 sekund. Stopniowo zwiększamy tempo, zaczynamy płynąć bardziej żwawo na granicy przemian beztlenowych, tej sekcji poświęcamy około 20-30 minut. Następnie płyniemy w bardzo szybkim tempie, mniej więcej na poziomie 80% swojej maksymalnej wydolności. Stopniowo zwalniamy intensywność treningu, ostatnie metry kończymy w tempie powolnym. Pamiętajmy, aby proporcje praca/wypoczynek dobrać indywidualnie w zależności od swoich możliwości.
Trening interwałowy na basenie może być dobrym sposobem na przełamanie nudy. Warto ułożyć sobie plan treningowy w taki sposób, aby ćwiczenia w wodzie znalazły się w nim przynajmniej raz w tygodniu. Pływanie bardzo korzystnie wpływa na nasze ciało, gdyż angażuje praktycznie wszystkie mięśnie. Oczywiście należy zachować bezpieczeństwo i mierzyć siły na zamiary, szczególnie jeżeli dawno nie pływaliśmy. Przed rozpoczęciem treningu na basenie, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.
TO MOŻE CI SIĘ PRZYDAĆ:
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.
Artykuł podobny
Skakanka – niedoceniana forma aktywności
Artykuł – część ostatnia Skakanka towarzyszyła nam od lat dziecięcych, a potem najczęściej odchodziła w niepamięć na rzecz innych form aktywności. Należałoby wspomnieć na samym początku, iż nie jest ona wyłącznie zabawką – nie po to firmy produkujące sprzęt sportowy tworzą także solidne i odpowiadające pewnym wymogom oraz normom skakanki… Skakanka może być skutecznym narzędziem […]