łydki – jak nad nimi pracować?
Jak ćwiczyć łydki? Zacznijmy od tego, że mam nadzieję, iż nie zapominasz w swoich planach treningowych ująć mięśni nóg, co? Powinieneś dążyć do uzyskania jak najlepszej symetrii swojej muskulatury, jeżeli zależy Ci na wypracowaniu estetycznej sylwetki. Jeżeli myślisz, że możesz opuszczać treningi nóg (i np. wrzucić dodatkowy trening klaty i bicepsów zamiast tego), ponieważ jeździsz dużo na rowerze i często grasz w piłkę z kumplami, to jesteś w błędzie! Szczególnie ciężko jednak w odpowiedni sposób stymulować łydki do wzrostu i rozwoju… Jak to zrobić?
łydki – co z nimi i jak nad nimi pracować?
Oczywiście szkół czy metod treningowych jest wiele, aczkolwiek jedno jest pewne: uzyskanie dużych, umięśnionych łydek do najprostszych zadań nie należy. Ciężko jest poprawić definicję tej grupy mięśniowej i wiele osób ma z nią problemy, zaliczając do tzw. „upartych partii mięśniowych”. Cóż… Sporo też zależy od uwarunkowań genetycznych, a przynajmniej jeśli chodzi o możliwości rozwoju, rozmiar czy kształt, kiedy to już nad nimi pracowaliśmy. Nie można jednak wykorzystywać genetyki jako wymówki. Tym bardziej jeśli nie próbowaliśmy poświęcić łydkom szczególnej uwagi, co oznacza naprawdę ciężki trening do uzyskania uczucia mocnego palenia.
Cóż, łydki są tą partię, przy której czucie mięśniowe pełni istotną rolę. Należy zwrócić uwagę również na technikę wykonywania określonych ćwiczeń. Jak pisałem, szkoły są różne, ale u wielu osób sprawdza się duża ilość powtórzeń w kilku seriach, w zakresie danego ćwiczenia. Przykładowo, dobieramy sobie 3 ćwiczenia na same łydki wykonując po 3 serie w każdym ćwiczeniu. Oczywiście nie zapomnijcie o serii rozgrzewkowej pod dany rodzaj ćwiczenia! Wiele osób wykonuje serie na łydki w zakresie 15-25 powtórzeń lub nawet pierwsze ćwiczenie, np. wspięcia na palce, robią bez obciążenia ale na maksymalną ilość powtórzeń (aż do uczucia palenia nie do zniesienia).
Bazowym i najczęściej wykonywanym ćwiczeniem (z obciążeniem lub bez) są wspięcia na palce, które można wykonywać obunóż lub jednonóż , ze sztangą lub z hantlami. Opcji jest sporo, jednak faktem jest, że łydki jeśli mają być odpowiednio stymulowane do rozwoju muszą wykonywać intensywną pracę w pełnym zakresie ruchu! Zadbaj o pełny zakres w każdym powtórzeniu… Wspięcie na palce ma być wspięciem, gdzie niejako czujesz rozciągnięcie, a nie połowicznym ruchem mogącym okazać się nieskutecznym. Przy tym ćwiczeniu najczęściej jednak zapomina się właśnie o zakresie ruchu, co de facto może ograniczyć ewentualne rezultaty.
W przypadku łydek idealne wydaje się być powiedzenie: „jak boli to rośnie”. Często wykorzystywane są też specjalne podpórki pod palce, aby stopa w czasie ruchu mogła opadać niżej, a zakres był pełniejszy. A co z pomysłami na ćwiczenia? Nie trzeba się ograniczać do zwykłych wspięć z hantlem w ręku! Wykonuj:
- Wspięcia na palce (obunóż) ze sztangą na barkach
- Wspięcia w siadzie na maszynie
- Wypychanie ciężaru na suwnicy za pomocą górnych części stóp (jednonóz lub obunóż)
- Ośle wspięcia
Co jeszcze można zrobić, aby rozbudować łydki?
Jeżeli do tej pory nie zareagowały na Twój trening, a trenujesz je wyłącznie przy okazji ćwiczenia ud, to przemyśl ponownie swoje postępowanie. Możesz chociażby zwiększyć intensywność swoich treningów, a same łydki ćwiczyć np. 2x w tygodniu. Dobrym pomysłem mogą okazać się:
- Zwiększenie ilości powtórzeń w ćwiczeniach
- Zastosowanie dodatkowego obciążenia (jeśli jesteśmy w stanie je podźwignąć)
- Skrócenie przerw między seriami i/lub ćwiczeniami
- Nie ograniczaj się do jednego ćwiczenia
- Zastosuj odmienny kąt
Łydki są grupą, którą należy co jakiś czas szczególnie szokować poprzez stosowanie odmiennych bodźców. Niektórym służy dość dobrze sposób związany ze zmianą ułożenia stóp podczas niektórych ćwiczeń. Chodzi rzecz jasna o skierowanie palców nieco bardziej do wewnątrz (zależnie jaką pozycję przyjmowaliśmy pierwotnie – ma być odmienna). Pamiętaj jednak, że jeśli bardziej zależy Ci na wynikach sportowych w zakresie innej dyscypliny niż sylwetkowa (np. jazda na rowerze czy bieganie), to ciężkie treningi łydek na dzień przed treningami właściwymi nie zawsze będą wskazane. Miej na uwadze regenerację tej grupy mięśniowej! Niemniej jednak eksperymentuj i wybierz najlepsza dla siebie opcję – praca nad sylwetką i zwiększeniem możliwości wysiłkowych, to sztuka obserwacji! To jak… Jak boli to rośnie czy nie?
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Nutrimania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Nutrimania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Nutrimania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.