Suplementacja witaminami B, a stres
Witaminami B na pewno zainteresowaliście się o wiele wcześniej. O dobrotliwej i wręcz niezbędnej roli składników witaminowych wszyscy na pewno słyszeli nie raz… Wiecie też pewnie, że obciążenia psychiczne mogą przekładać się negatywnie na rezultaty wysiłkowe i odwrotnie. Zdemotywowana osoba czy też zmęczona psychicznie po prostu nie ma chęci do treningów, a jeśli już idzie „jak na ścięcie”, to trening nie koniecznie musi wyjść w pełni na plus. Z drugiej wyczerpanie fizyczne też może włączać klasyczne „nie chce mi się”.
Wpływ na kondycję psychiczną może mieć też aspekt dietetyczny, a już na pewno gdy połączy się kilka czynników. Wyobraźcie sobie: deficyt kaloryczny, praca, ciężkie treningi, a niejednokrotnie jeszcze uczelnia. Problemy? Każdy je ma! Wszystko to przekłada się na masę stresu – stresogenna może być w szczególności praca w połączeniu z deficytem kalorii. Dlatego właśnie tak istotne może być suplementowanie się witaminami z grupy B.
Suplementacja witaminami z grupy B, a stres i czynniki stresu
Stres może być stanem wywoływanym przez określone czynniki, przy napływie których utrzymuje się pewnego rodzaju nerwowość czy też obawy. Źródła stresu mogą być naprawdę różne… Multum pracy, występy publiczne, obawy stanem zdrowotnym, strach przed porażką, itp. Ile osób, tyle czynników stresowych. Obniżenie kondycji psychicznej z tytułu długotrwale utrzymującego się stresu może działać niekorzystnie nie tylko w odniesieniu do naszego zdrowia, ale też codziennej motywacji czy też chęci do realizowania celów względem poprawy sylwetki. Tak po prawdzie to stres negatywnie oddziałuje na wszystko co chcielibyśmy osiągnąć. Trzeba oczywiście odróżniać krótkotrwały, który może być pewnym czynnikiem motywacyjnym od zagrażającego nam długotrwałego stresu.
Czynników stresogennych oczywiście nie ograniczymy żadnymi środkami… Musimy się zastanowić jak ograniczać takie sytuacje do minimum, ale we własnym zakresie. Jest jednak możliwość ograniczania ewentualnych efektów / skutków związanych z występowaniem stresu oraz poprawy kondycji psychicznej i samego komfortu. Jest to w dużej mierze związane ze stanem zdrowia oraz odżywienia organizmu. Wszak jeśli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, a do tego narażonymi na duże dawki stresu to czujemy zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Suplementami pomocnymi w tej materii mogą okazać się kompleksy witaminowo – mineralne, w szczególności pierwiastek magnezu, GABA i/lub zdrowe kwasy tłuszczowe z szeregu Omega-3.
Nas jednak najbardziej interesują substancje witaminowe z grupy B. Zapewne wiemy, że uczestniczą w wielu procesach natury biochemicznej, a do tego posiadają wpływ na przemiany zarówno lipidów, jak i białek oraz węglowodanów. Są również, jak mówią badania, jednym z tych suplementów, których wyższe dawki mogą sprzyjać obniżaniu poziomu stresu wywołanego np. realizacją celów zawodowych. Dodatkowo ograniczają negatywne skutki wynikające ze stresu długotrwałego. Posiadają bowiem wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego.
Warto też pamiętać jakie elementy witaminowe podstawowo wchodzą w skład grupy B:
- Tiamina (witamina B1)
- Ryboflawina (witamina B2)
- Niacyna (witamina B3 / witamina PP)
- Kwas pantotenowy (witamina B5)
- Pirydoksyna (witamina B6)
- Biotyna (witamina B7 / witamina H)
- Kwas foliowy (witamina B9)
- Cyjanokobalamina (witamina B12)
Niektóre źródła mówią, że zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B odnotowano nie tylko u sportowców czy osób żyjących w ciągłym stresie, ale też i u ludzi przyjmujących duże ilości alkoholu, kawy, herbaty, czy nawet słodyczy.
Co mówią badania? Suplementacja witaminami B, a stres
Badacze ze Swinburne University of Technology Centre for Psychopharmacology przeprowadzili eksperyment obejmujący 60 osób. Cała próba (podwójnie ślepa) miała trwać 3 miesiące i być kontrolowana co jakiś czas. Osoby biorące udział otrzymywały zwiększone dawki witamin z grupy B lub placebo. Odpowiednie testy przed rozpoczęciem eksperymentu pozwoliły na lepszy wgląd w czynniki, nastroje oraz samą osobowość osób badanych. Pamiętajmy, że każda osoba jest inna i odmiennie będzie reagować na dane bodźce stresowe. Różny będzie także poziom stresu w wyniku tych samych czynników. Z tego właśnie względu należało kontrolować przebieg badań, a wcześniej ustalić mniej więcej indywidualne podejście.
Głównym celem było ustalenie wpływu witamin z grupy B na poziom stresu przy wpływie np. pracy na ogólną kondycję i komfort w ujęciu psychicznym. Testy oczywiście były powtarzane (po 30 i 90 dniach). Po zakończeniu prób, profesor Con Stough odnotował nawet 20% obniżenie poziomu stresu w porównaniu do wyników początkowych u grupy osób suplementowanych właśnie zwiększonymi dawkami witamin B. Oczywiście można to traktować jako statystykę, bo każdy z nas jest inny. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystko idzie w dobrą stronę. Sam profesor Stough stwierdził też, że należy przeprowadzić więcej badań z większa ilością osób na przestrzeni dłuższego okresu czasu.
Warto także wziąć pod uwagę, iż nie wiemy jakie dawki preparatu witamin B były podawane osobom uczestniczącym w eksperymencie. Niewiadomymi mogą być też ich aktywność fizyczna i odżywianie – zakładamy jednak, iż mieliśmy do czynienia z osobami niećwiczącymi regularnie, u których zapotrzebowanie na składniki witaminowe może być wyższe od standardów z samego faktu intensywnych obciążeń fizycznych, a nie wyłącznie psychicznych.
Powyższy tekst umieszczony na www.BODYMANIA.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na www.BODYMANIA.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.