Kwas hialuronowy odżywczy dla skóry
Kwas hialuronowy nazywany też HA jest jednym z lepiej poznanych elementów często wchodzących w skład suplementów nie tylko ochrony stawów, ale też utrzymujących skórę w dobrej kondycji. Sam w sobie jest specyficznym polisacharydem naturalnie występującym w naszej skórze (również składnik mazi stawowej). Dość często wykorzystuje się go w terapiach skórnych lub kosmetologii, gdzie mamy z nim do czynienia w formie żelu, kremu czy nawet kapsułek (droga pokarmowa). Jak w ogóle działa i czy działa?
Działanie kwasu hialuronowego na skórę
Kwas HA jest związkiem dość specyficznym, bo cechuje go przede wszystkim zdolność do łączenia włókien kolagenowych i ogólnego wspierania ich, dzięki czemu staje się też przydatny dla aparatu ruchu – stawów, ścięgien i więzadeł. Nie bez powodu stosuje się go w preparatach ochrony stawów. To jednak może być też wykorzystane w poprawianiu kondycji skóry oraz wzmacnianiu czy uelastycznianiu jej. Wiemy, że jednym z dobrotliwych czynników jest właściwe nawilżenie, co sprzyja zachowywaniu jędrności oraz odżywienia naszej skóry. Pod tym względem kwas hialuronowy stosunkowo dobrze się sprawdza z uwagi na właściwości do wiązania cząsteczek wody.
W kosmetologii wykorzystuje się go np. do wygładzania zmarszczek oraz rewitalizacji skóry. Poza ogólnym sprzyjaniem nawilżenia pozwala też na jego dość dobre utrzymanie stanowiąc niejako powłokę ochronną. Warto wspomnieć również, że w tej sferze cieszy się dobrą opinią jako preparat ograniczający występowanie stanów zapalnych. Mówiliśmy, że występuje on naturalnie w naszym organizmie… Oczywiście, że tak. Z wiekiem jednak jego ilość stopniowo maleje. Z wielu źródeł wynika, iż szczególnie narażone są osoby po pewnym wieku, które poddają się niewłaściwym i ekstremalnym terapiom odchudzającym. Zbyt szybkie i nieumiejętne odchudzanie nie jest dobre dla ogółu organizmu i procesów w nich zachodzących – również dla utrzymania optimum kondycji zdrowotnej.
Dlaczego kwas hialuronowy jest istotny dla skóry?
Dbać należy ogólnie o organizm, co jest związane również z naszym ciałek jako całością… To nie wyłącznie mięśnie, chociaż treningi siłowe czy sama aktywność fizyczna to czynniki niezbędne dla utrzymania kondycji zdrowotnej, a to działa też w drugą stronę i przekłada się na kwestie wizualne. Zdrowie i sylwetka to nieodłączne czynniki pełne wzajemnych zależności. Oczywiście nie neguję i nie mówię, że nie można zbudować sylwetki mając tzw. „śmietnik w środku”. Wracając do tego, że nasz wygląd nie składa się jedynie z mięśni – to również skóra, włosy czy chociażby paznokcie… Chyba zależy nam by dbać o siebie całościowo, prawda? W jaki sposób działać?
Odpowiedzią na to jest kwas hialuronowy, którego naturalny poziom spada wraz z wiekiem. Im osoba starsza, tym mniej może znajdować się kwasu hialuronowego w organizmie. Jest tak istotny, ponieważ, zgodnie z danymi, już jedna cząsteczka HA może związać aż 250 cząsteczek wody! Sprowadza się to do tego, że wraz z wiekiem spada nawilżenie naszej skóry. To z kolei owocuje wzrostem zmian zmarszczkowych za sprawą mniejszej ilości włókien kolagenowych, natomiast istniejące włókna tracą elastyczność.
Czy wpływ kwasu hialuronowego na kolagen / włókna kolagenowe jest tak ważny? Otóż kolagen jest jednym z głównych białek naszej tkanki łącznej oraz np. ścięgien. Charakteryzuje się dość dużą elastycznością i rozciągliwością. Stanowi też pewnego rodzaju ochronę dla narządów wewnętrznych i zarazem stabilizatorem poniekąd utrzymującym je w optymalnej pozycji. Dodatkowa suplementacja kwasem hialuronowym może skutkować wzmocnieniem włókien kolagenowych, a w połączeniu z odpowiednią dietą pozytywnie wpływać na wzrost poziomu kolagenu. To z kolei poniekąd oddziałuje dobrze w zakresie procesów regeneracyjnych komórek naszej skóry. Ponadto, stwierdzono jego działanie antyoksydacyjne zwalczające wolne rodniki, które m.in. przyczyniają się do obumierania komórek (procesy starzenia). Oczywiście kwas hialuronowy jest jednym z wielu czynników zdrowej skóry, co nie umniejsza jego pozytywnym właściwościom.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.