Co powinieneś brać na stawy?
Stawy to jest ta część, którą będąc początkującym zauważasz dopiero w momencie, gdy zaczną boleć po ciężkich treningach. Osoby z małym stażem treningowym, doświadczeniem, które jeszcze dobrze nie zaznajomiły się z techniką wykonywania ćwiczeń często narzekają na bóle stawów. Dzieje się tak zazwyczaj z błędnego wykonywania danych ćwiczeń lub też nadwyrężeń na skutek nieumiejętnego dopasowania ciężaru / obciążenia do własnych możliwości. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niedostateczna regeneracja… Aparat ruchu to nie tylko mięśnie, ale też stawy, ścięgna i więzadła! Natomiast odpowiednia dbałość np. o stawy to maksymalizacja rezultatów niezależnie od dyscypliny sportu, czy celu treningowego! Nie zapominaj o tym. No tak, ale… Co brać na stawy?
Co brać na stawy i jakie suplementy są warte Twojej uwagi?
Suplementy na stawy zaliczają się do stałej suplementacji. Ważne jest, aby zwrócić swoją uwagi najpierw w kierunku stosowania profilaktycznego w połączeniu z poprawną techniką wykonywania ćwiczeń. Świetnie sprawdzają się w profilaktyce, aczkolwiek równie dobrze działają w momencie wystąpienia kontuzji czy urazu pomagając szybciej dojść do zdrowia i zregenerować się. Nie oznacza to przecież, że to środek cud i nawet jak stanie nam się coś to szybko zaleczymy to suplementem, nie odczuwając nic i po krzyku.
Trening na siłowni i jakakolwiek cięższa aktywność fizyczna to nacisk fizyczny nie tylko na mięśnie, które chcesz rozwijać, ale również nacisk na stawy, ścięgna i więzadła. Tak po prawdzie, najczęściej to właśnie Twoje stawy ulegają nadwyrężeniom, przeciążeniom i innym urazom lub stanom je poprzedzającym. Wynika to z niewłaściwego doboru obciążenia do danego ćwiczenia względem Twoich możliwości, gdzie „na siłę” chcesz podnosić sztangę / hantle. W tym momencie, w wielu przypadkach angażowane stawy wykonują większość pracy. Podobnie jest z niewłaściwą techniką wykonywania danych ćwiczeń.
Profilaktyka jest najważniejsza
Nacisk na stawy w czasie ciężkiego treningu może powodować powstawanie tzw. mikrourazów, gdzie przy niewłaściwym żywieniu, braku suplementacji i wcześniej wspomnianych nieodpowiednich działaniach treningowych mogą się one stopniowo rozszerzać i stanowić przyczynę kontuzji. Chcesz poprawiać rezultaty i być lepszym? Uatrakcyjnić sylwetkę, spalić tłuszcz, zbudować solidną masę mięśniową? Zadbaj odpowiednio o stawy. Profilaktyka nierzadko jest bardziej istotna niż działania w czasie kontuzji. Ponadto, niektóre składniki kompleksów ochrony stawów charakteryzują się dobrym działaniem zarówno anabolicznym, jak i antykatabolicznym sprzyjając rozwojowi mięśnie oraz ochronie włókien mięśniowych przed nadmiernym rozpadem.
Jakie składniki są istotne dla stawów?
Kompleksy będące suplementami ochrony stawów najczęściej zawierają taki składnik jak glukozamina i chondroityna (często jest to siarczan chondroityny). Oba składniki aktywne świetnie się ze sobą uzupełniając tworząc znakomitą opcję / mieszankę dla ciężko trenujących osób, takich jak Ty. Podwyższenie aktywności fizycznej i zarazem nowy rodzaj wysiłku oraz zwiększona intensywność mogą być na początku dość problematyczne. Również dla Twoich stawów… Chondroityna jest składnikiem, który dobrze sprzyja poprawie oraz utrzymaniem amortyzacji Twoich stawów. Dzieje się tak dzięki jej właściwościom wiążącym wodę. Dzięki temu będziesz mógł pozwolić sobie na znacznie więcej na treningach, a możliwości stawów w czasie ruchu zostaną zwiększone (możliwość większego nacisku / obciążenia przy regularnym stosowaniu). Suplementacja taka w połączeniu z glukozaminą całkiem dobrze sprawdza się w przypadku ograniczania uszkodzeń typu mikro, które z czasem mogą przekształcić się w coś większego, wykluczając Cię z treningów na długi czas.
Glukozamina natomiast jest jednym z głównych elementów kolagenu, który optymalizuje pracę i działanie zarówno tkanki łącznej, jak i chrząstek stawowych. Warto wspomnieć, iż kolagen współtworzy chrząstki Twoich stawów, a zatem glukozamina jako element kolagenu jest szczególnie istotna. Chondroityna z glukozaminą działają o wiele lepiej, uzupełniając się i poprawiając tzw. komunikację międzykostną. Ponadto, ów składnik suplementów ochrony stawów pełni dość istotną rolę w tzw. odwapnianiu Twoich kości. Prócz wyjątkowo aktywnych i ciężko trenujących osób, często poleca się zarówno glukozaminę, jak i preparaty ochraniające elementy aparatu ruchu osobom starszym. Dlaczego? Otóż wraz z wiekiem spada poziom naturalnie występującej w organizmie glukozaminy.
Dodatkowo warto suplementować się…
Niektóre suplementy ochrony stawów zawierają w składzie witaminę C, jednakże jej ilość pozostawia wiele do życzenia… Dobrym pomysłem może być dodatkowa suplementacja ową witaminą. Bez niej regeneracja stawów i działania profilaktyczne w tym zakresie nie mogą się odbywać w sposób optymalny. Owszem, przyjmujemy jej spore ilości z pożywieniem czy innymi suplementami, aczkolwiek równie duże ilości są wydalane z organizmu oraz pożytkowane na różnorodne procesy wewnętrzne. Wiecie, że glukozamina i chondroityna sprzyjają wytwarzaniu kolagenu? Jeśli nie, to już wiecie. Można powiedzieć, że witamina C stwarza lepsze warunki regeneracyjne i zarazem dla działania wcześniej wspomnianych składników ochrony stawów. Pozwala też na zachowanie większych ilości kolagenu, co już samo w sobie jest sporą zaletą. Mówi się też o jej właściwościach do poprawy transportu i wchłaniania glukozaminy.
Inne istotne składniki:
- Metylosulfonylometan (MSM)
- Kwas hialuronowy
- Bromelaina
- Lizyna
- Miedź
Jakie suplementy ochrony stawów polecamy?
1. Universal ANIMAL Flex
2. Dymatize Joint Tech
3. FA Flex Core
4. UNS Joint Fix
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.