Pozytywy suplementacji olejem MCT
Podstawowym paliwem dla organizmu, a co za tym idzie wykonywania czynności fizycznych takich jak ruch, są przede wszystkim węglowodany. Tak właśnie funkcjonuje organizm i tak przebiega przemiana materii. Wszystko dzięki metabolizowaniu cukrowców, co umożliwia uzyskanie mocy niezbędnej do życia i postępów w zakresie budowania sylwetki. Oczywiście nie oznacza to że jedynie węglowodany mogą pełnić rolę materiału energetycznego… Nic bardziej mylnego. Faktem jest jednak, że stanowią bazowe źródło energii dla organizmu człowieka. Zmiana priorytetów w tym zakresie jest dość trudna, aczkolwiek nie niemożliwa. Co jednak, gdy możliwe byłoby uzupełnienie ubytków energetycznych z pomocą innych składników? Co ma z tym wspólnego olej MCT?
Energetyczny olej. Suplementacja olejem MCT
Generalnie olej MCT jest zaliczany do tłuszczów zawierających tzw. średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe. W celu uzyskania konkretnego produktu pozyskuje się go z kokosa między innymi na pozytywne właściwości ogółu występujących w nim kwasów tłuszczowych oraz każdego pojedynczo. Będą to przede wszystkim kwas kapronowy, kaprynowy czy kaprylowy. Wiecie, że podstawowym źródłem energii dla człowieka, w tym osób trenujących, są węglowodany. Energię pozyskuje się ze spalania tzw. bogato energetycznych związków. Dzieję się tak na przykład za sprawą przemieszczenia kwasów tłuszczowych do mitochondriów pełniących funkcję tzw. „pieców energetycznych”. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju MCT dzięki średniej długości łańcuchom charakteryzują się nieco innym mechanizmem zarówno działania, jak i wchłaniania – przynajmniej odmiennym od tych, do których byliśmy przyzwyczajeni.
Olej MCT dzięki średniej długości łańcuchom kwasów tłuszczowych jest wchłaniany przez organizm o wiele szybciej niż inne elementy tłuszczowe składając się na niezwykle przydatne źródło energii. Szczególnie dobrą opcją wydaje się być suplementacja nim podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej, gdzie de facto mamy do czynienia z deficytem kalorycznym. Deficyt ów z kolei jest niemalże zawsze związany z ograniczeniem spożycia węglowodanów, zatem takowa manipulacja jest niezbędna by zmniejszyć poziom zmagazynowanej tkani tłuszczowej. Wszak to właśnie od nadmiernego spożycia cukrowców (przy niskiej aktywności fizycznej), czyli węglowodanów tyjemy, przybieramy na wadze (w większości przypadków). Kolejnym pozytywem może okazać się oszczędność względem glikogenu mięśniowego. Glikogen jest specyficznym cukrowcem, który możemy magazynować między innymi w mięśniach. Nazywamy go zazwyczaj magazynem energetycznym i wykorzystujemy go w specyficznych okolicznościach intensywnego wysiłku fizycznego. Wyczerpanie zasobów energetycznych oraz magazynu glikogenowego jest często związane z faktem, że organizm sięga po tkankę mięśniową w celu uzyskania materiału energetycznego. Do tego jednak nie chcemy dopuszczać, prawda? Nie chodzi wyłącznie o tę rolę ochronną względem mięśni, a powiązane bezpośrednio z przemianami energetycznymi… Kwasy tłuszczowe zawarte w suplementach MCT dzięki ketogennym właściwościom świetnie spełniają się w roli antykatabolika zapewniając skuteczną ochronę przed nadmiernym rozpadem włókien mięśniowych. Degradacja tkanki mięśniowej jest związana z uszkadzaniem struktur białkowych oraz łączy się ze zbyt niską obecnością aminokwasów będących wszak głównym elementem budulcowo – ochronnym. Dzięki suplementacji olejem MCT o charakterze ketogennym wzrasta produkcja tzw. ciał ketonowych, a to z kolei doprowadza do zmniejszonego zużycia aminokwasów, również w procesach natury energetycznej.
Redukcja z MCT?
Wspomniane wyżej właściwości sprzyjają skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Wszak naszym celem jest zmniejszenie ilości tłuszczu zmagazynowanego przy zachowaniu jak największych pokładów tkanki mięśniowej… Oszczędzone na drodze zwiększonego spożycia kwasów tłuszczowych o średnich łańcuchach aminokwasy mogą zostać wykorzystane zarówno na cele anaboliczne, jak i antykataboliczne czy regeneracyjne. Nie muszą być pożytkowane w tak dużym stopniu na przemiany energetyczne. Ponadto nie musicie się obawiać składników tłuszczowych występujących w suplemencie MCT. Jest w pełni metabolizowany przez wątrobę, a więc i nie zostanie zmagazynowany w ustroju, co działa de facto na naszą korzyść.
Wiecie, że przemiana materii (a dokładniej jej tempo) odgrywa jedną z kluczowych ról podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej. Składniki aktywne spalaczy czy reduktorów tkanki tłuszczowej bardzo często przyspieszają tempo przemiany materii zwiększając nasze rezultaty w tym zakresie. Suplement nazywany olejem MCT również wywiera wpływ na przemianę materii! Wiąże się to w dużej mierze z właściwościami termogenicznymi… Olej MCT bardzo dobrze nasila wydatek energetyczny związany z metabolizowaniem spożytych składników pokarmowych, wchłanianiem ich oraz samym trawieniem. Wszak na każdy proces wewnętrzny niezbędne są pewne ilości energii, prawda? Ponadto, kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcuchach są w stanie nie tylko zwiększyć wydatkowanie energii przy dodatkowym efekcie termicznym, ale również i zmniejszać łaknienie. Przynajmniej tak mówi statystyka. Jest to także zdanie wielu osób włączających olej MCT do swoich planów dietetycznych o charakterze nisko węglowodanowym.
Wiele źródeł mówiło też o właściwościach MCT do zmniejszania ilości tłuszczu zmagazynowanego w jamie brzusznej. Oczywiście jest to wyłącznie pewna pozytywna przesłanka, gdyż nie wiemy jak odżywiały się osoby poddane badaniom, jak trenowały oraz na ile były do siebie podobne. Wszak na jedną osobę coś może zadziałać lepiej, a na inną gorzej lub wcale… Faktem jest jednak, że suplementacja MCT czyli średnio łańcuchowymi kwasami tłuszczowymi może przyczyniać się przy stosowaniu diety nisko węglowodanowej do zwiększonego pozbywania się tłuszczu trzewnego. Oczywiście w porównaniu do braku suplementacji MCT.
Suplementacja olejem MCT – na zdrowie
Zdrowie z MCT? Pewnie uznacie, że to nic dziwnego. Ogólnie jednak utarło się stwierdzenie, że kwasy tłuszczowe typu nasyconego nie są w stanie zdziałać nic dobrego dla naszego organizmu. Z MCT jest jednak nieco inaczej… Kwasy tłuszczowe o średnich łańcuchach zaliczane są do nasyconych, jednakże nie pogarszają profilu lipidowego. Co więcej, wpływają pozytywnie w zakresie utrzymywania optymalnego stosunku między HDL i LDL, nawet przechylając szalę na korzyść dobrej frakcji cholesterolowej. Ponadto sprzyjają utrzymywaniu układu krążenia i sercowo-naczyniowego w dobrej kondycji zdrowotnej.
Podsumowanie. Suplementacja MCT jak najbardziej korzystna!
Jak widzicie suplementowanie się olejem MCT może wpłynąć niezwykle pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i poprawę rezultatów w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Nasili spalanie tkanki tłuszczowej przyspieszając tym samym przemianę materii, a do tego może stanowić świetny ratunek energetyczny w czasie deficytu kalorycznego diety redukcyjnej. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze efekt pozbywania się tkanki tłuszczowej przy jak największym zachowaniu tkanki mięśniowej, co często bywa trudne… Oszczędność aminokwasów na cele anaboliczno – antykataboliczne sprzyja rozwojowi i postępom w zakresie zapobiegania spadkom mięśniowym. Suplementacja MCT może tez być znakomitym dodatkiem podczas okresu budowania masy mięśniowej, gdy zależy nam na rozbudowie mięśni przy jak najmniejszym zatłuszczeniu. A Wy korzystacie z oleju MCT?
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.