Odżywki: izolat Vs. hydrolizat
Izolat czy hydrolizat? Hmm… Wspominałem już o różnicach między odżywką białkową w formie koncentratu (WPC – Whey Protein Concentrate), a odżywką w postaci izolatu (WPI – Whey Protein Isolate). Dowiedzieliście się także jak i kiedy korzystać z określonych odżywek białkowych. Wiecie też po które sięgać na jakim etapie. Organizm człowieka potrzebuje białka i aminokwasów w nim zawartych do optymalnego przebiegu procesów wewnętrznych, a nawet i życia. Względem poprawy sylwetki i muskulatury białka są uważane za materiał budulcowy spełniający się też w roli ochronnej przed nadmiernym rozpadem włókien mięśniowych (funkcja antykataboliczna). Odżywki białkowe będą świetną opcją i zarazem pomocą dietetyczną, jeśli chodzi o uzupełnianie braków żywieniowych i tym samym nasilania anabolizmu oraz usprawnianie procesów regeneracyjnych w czasie po treningowym. Co natomiast z hydrolizatem? Czym różni się od odżywki w formie izolatu i co będzie lepsze?
WPI (izolat) vs. WPH (hydrolizat)
Rozpatrując wyłącznie białka serwatki można dostrzec pewne różnice mieszczące się w zakresie konkretnych form występujących w odżywkach białkowych. Oba typy należą do białek charakteryzujących się szybkim czasem wchłaniania. Nie można też stwierdzić jasno, która forma odżywki będzie lepsza. Jest to zależne od osoby, jej stażu treningowego, budżetu, potrzeb i innych czynników. Po hydrolizaty sięgają przeważnie trenujący, którzy poważnie myślą o poprawie sylwetki i muskulatury lub idąc nawet dalej, o karierze zawodniczej. Nie znaczy to oczywiście, że nie korzystają z izolatów czy koncentratów – nic bardziej mylnego. Odżywka białkowa WPH na pewno jest droższa, ale można powiedzieć, że cena idzie w parze z jakością. W przypadku, gdy ktoś zaczyna przygodę z siłownią i chce dołączyć jakieś odżywki i suplementy trafnym wyborem okaże się koncentrat będący najtańszą z odżywek proteinowych wartych uwagi. Organizm początkującego, a w tym układ mięśniowy, otrzymuje już i tak niezwykle silne bodźce do rozwoju poprzez zmianę trybu życia, nawyków żywieniowych oraz włączenie treningów z obciążeniem podnosząc dotychczasową intensywność aktywności fizycznej.
Czym zatem jest odżywka w formie hydrolizatu i co ją odróżnia od WPI? Hydrolizaty powstały na skutek filtracji białek serwatki drogą enzymatyczną – oczywiście przy zachowaniu optymalnej temperatury i kwasowości. Hydrolizaty są znacznie bardziej oczyszczone, a zatem usunięto tutaj zbędne elementy takie jak tłuszcze, węglowodany czy laktoza (cukier mleczny) na rzecz podwyższenia zawartości białka w odżywce. Dzięki owemu oczyszczeniu możemy uznać WPH za odżywkę przyjazną dla organizmu, która nie powinna powodować problemów trawiennych czy stricte z układem pokarmowym. Odżywki białkowe w formie hydrolizatów to uzupełnienie i źródło białka poddane już tzw. wstępnemu trawieniu, zaś łańcuchy peptydowe zostały skrócone drogą enzymatyczną. Można zatem domyślić się, iż WPH wchłonie się nieco szybciej niż WPI. Hydrolizat stanowi też szybką formę o bardzo dobrej dostępności dla mięśni niezbędnych aminokwasów egzogennych / esencjonalnych (EAA) oraz rozgałęzionych (BCAA). Komplet aminokwasów jest warunkiem właściwej regeneracji i przebiegu procesów anabolicznych. Organizm jest w stanie wyłapywać informacje o ilościach i rodzajach dostępnych aminokwasów, natomiast brak któregoś ze składników może owocować niekompletnym przebiegiem procesów. Na pewno zależy nam na maksymalnej regeneracji i jak najlepszym rozwoju mięśni, prawda?
Czas – odżywka WPH czy WPI?
Czas trawienia jest ściśle związany z czasem absorpcji aminokwasów występujących w danej formie odżywki białkowej. Zarówno izolat, jak i hydrolizat cechują się szybkim czasem wchłaniania. Powodują zatem szybki wzrost poziomu aminokwasów we krwi, jednak poziom ten stosunkowo szybko spada. Ważne jest więc, aby niezależnie od wyboru, stosować je w określonym czasie. Skoro poziom aminokwasów we krwi spada stosunkowo szybko po spożyciu to jasnym jest, że trzeba je szybko wykorzystać. Stany szczególnego zapotrzebowania cechują się też zwiększonym pożytkowaniem danych elementów. Optymalną opcją będzie zatem spożycie WPH lub WPI na około 60 minut przed planowanym treningiem, a następnie kolejną porcję przyjąć na około 15 minut po zakończeniu ćwiczeń. Dobrym wyjściem może też okazać się przyjęcie porcji aminokwasów rozgałęzionych BCAA przed treningiem zamiast odżywki lub po treningu wraz z odżywką białkową. Aminokwasy te zostaną niemalże natychmiast dostarczone do krwi, a z krwią do mięśni odżywiając je.
Sam czas absorpcji aminokwasów znajdujących się w odżywce białkowej typu hydrolizat to około 20-60 minut dzięki wstępnemu trawieniu, które miało miejsce wcześniej, przy produkcji enzymatycznej. Odżywka białkowa w postaci izolatu natomiast, zaczyna dopiero być trawiony po około 30 minutach po spożyciu… Całkowite przyswojenie trwa oczywiście o wiele dłużej – nawet do 2h.
Jak widać hydrolizat wchłonie się szybciej od izolatu, jednakże oczywiście nie ma co kombinować. Wszystko zależy od stanu portfela, stażu i indywidualnych potrzeb. Czasami łączy się różne odżywki białkowe dla uzyskania optymalnego efektu. Izolat zazwyczaj spokojnie wystarczy na pokrycie potrzeb średnio zaawansowanych adeptów siłowni, a nawet i tych z bardzo dużym stażem treningowym.
Powyższy tekst umieszczony na www.BODYMANIA.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Nutrimania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na www.BODYMANIA.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.