Katabolizm – jak go wykorzystać i kontrolować
Metabolizm – przemiany
Metabolizm jest cyklem i zespołem zjawisk na tle biochemicznym, od którego należałoby zacząć rozważania. W obrębie mechanizmu metabolicznego zachodzą procesy niezwykle istotne na wszelkich płaszczyznach rozwojowych (przykładowo: odpowiedź organizmu na bodźce zewnętrzne czy chociażby wzrost). Cykl ten można podzielić na dwie główne i dobrze nam znane części zwane szlakami metabolicznymi – mowa rzecz jasna o reakcjach anabolicznych oraz katabolicznych. Oba typy reakcji mimo przeciwnych działań, składają się na całość i są nieodzowne do optymalnego funkcjonowania przemiany materii i tym samym pracy organizmu człowieka.
Podstawowo, wiemy zapewne, iż reakcja anaboliczna ma na celu budowanie, zaś kataboliczna prowadzi do rozpadu. Ale jak to wygląda pod lupą? Otóż anabolizm nazywamy zespołem reakcji endoenergetycznych, ze względu na skupienie wokół niego reakcji dostarczania energii. Jak się zapewne domyślacie, z katabolizmem jest odwrotnie i stanowi zespół reakcji egzoenergetycznych – nie potrzebują one dostaw energii, gdyż jest ona właśnie wtedy wytwarzana i następuje przekształcenie biochemiczne, aby otrzymać prostsze związki.
Wykorzystaj katabolizm
Dlaczego wspomniałem o czasie? Katabolizm można również wykorzystać w sposób detoksykacyjny. W wyniku ekstremalnego wysiłku fizycznego, w organizmie zaczyna wydzielać się hormon stresu, czyli kortyzol (dość znienawidzony przez trenujących). Ma on jednak w tych określonych warunkach działanie oczyszczające mięśnie z toksyn, które nagromadziły się podczas treningu na siłowni. Okres 15 minut w zupełności wystarczy na oczyszczenie ich z niechcianych substancji – po tym czasie najlepiej skorzystać z szybkiego środka antykatabolicznego (aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach – BCAA lub odżywki białkowej o szybkim czasie wchłaniania).
Właściwe suplementy
Jednym z najsilniejszych substancji/suplementów przeciwdziałających procesom katabolicznych jest kreatyna. Może to dziwić niektórych, gdyż zazwyczaj wykorzystywana jest w celu osiągnięcia nadkompensacji, zbudowania większej i lepszej masy mięśniowej oraz poprawieniu osiągów siłowych. Owszem, jest ona świetnym suplementem anabolicznym, ale również jednym z najlepszych dostępnych na rynku suplementacyjnym antykatabolików – może być również śmiało stosowana podczas redukcji tkanki tłuszczowej i to z powodzeniem. Z reguły kreatynę przyjmujemy rano na czczo i po treningu lub przed sesją treningową oraz po niej – działając pobudzająco na wzrost naszych mięśni, hamuje również ich destrukcję i to w dogodnych porach przyjmowania.
MUTANT MASS 6800g GAINER + BCAA 9,7 + Shaker Gratis!
Mutant Mass to najbardziej zaawansowany, znany i kompletny gainer, którego potrzebujesz by uzupełnić braki w swoim żywieniu i zbudować solidną, ogromną masę mięśniową! Połączenie 10 najlepszych źródeł białka i najwyższej jakości węglowodanów dla poprawy muskulatury!
Mutant BCAA 9.7 to znakomity suplement aminokwasów rozgałęzionych w idealnych dla mięśni proporcjach. W jednej porcji znajduje się duża dawka BCAA, które wpłyną na wzrost silnych i niezwykle wytrzymałych mięśni. Idealny produkt zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej.
Nowa cena - 219zł
Stara cena – 271,89złGlutamina jest aminokwasem na temat którego krąży wiele opinii. Faktem jest, że może bardzo pomóc – szczególnie w postaci mieszanek frakcji glutaminowych (a już w ogóle, gdy znajduje się tam formie NAGu). Najczęściej jest odpowiednio wyizolowana do takiej postaci, aby była znacznie bardziej biodostępna oraz stabilna dla naszego organizmu. Oczywiście aminokwas ten występuje w różnych suplementach, jednakże w mniejszych dawkach. Zastosowanie preparatu w połączeniu z odżywką białkową lub kreatyną, czy kompleksami aminokwasowymi, daje nam zwiększoną skuteczność i pewność antykataboliczną, a co za tym idzie anaboliczną.
Warto również wziąć pod uwagę chyba najbardziej znane i popularne środki suplementacyjne, czyli odżywki białkowe. Jak wspomniałem przyjmuje się je w szczególności w dwóch porach: na noc (katabolizm nocny) oraz po treningu (katabolizm powysiłkowy). Na 30 minut przed snem warto spożyć odżywkę opartą na kazeinie oraz albuminie z zawartością kazeinianu wapnia (zazwyczaj te frakcje białkowe są ze sobą mieszane). Charakteryzują się wysoką wartością biologiczną, jednakże wchłanianie przez organizm są powoli, co jest rozwiązaniem idealnym podczas „nocnej głodówki”. Po treningu natomiast ważny jest czas, czyli szybka reakcja, aby uzyskać błyskawiczną odpowiedź anaboliczną – odżywkę o szybkim czasie wchłaniania przyjmujemy na 15 minut od zakończenia treningu.
Podsumowując
Jak widzicie nawet potencjalnego wroga możecie wykorzystać dla własnych, pożytecznych celów posiadając odpowiednie narzędzia. Katabolizm w określonych warunkach i przy użyciu suplementów może okazać się poniekąd sojusznikiem działającym po naszej stronie. Fakt – jest groźny i z reguły przeszkadza w osiągnięciu upragnionego celu, jednakże teraz wiecie już na czym polega, jak sobie z nim radzić i kiedy oraz jakich środków użyć. Co pozostaje? Życzyć udanych treningów, niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, dużej masy i przede wszystkim ciągłych postępów!
Katabolizm – proces znienawidzony
Katabolizm – bardzo często mówi się o nim, generalizując problem. Oczywiście nie zawsze musi być on zły, bo można go też wykorzystać. Podstawowo wyróżniamy jego dwa typy i w tym zakresie działamy nieco odmiennie… Najważniejszą kwestią jest kontrola tego zjawiska i reakcja na nie w odpowiednim czasie oraz odpowiednim środkiem.