Czym są suplementy diety i czy je brać?
Suplementy diety – czym są i czy je brać? Zarówno na temat osób trenujących, jak i odżywek dla sportowców oraz suplementów diety panują różne stereotypy. Nie ma co ukrywać, nie są one zbyt korzystne i nie stawiają w pozytywnym świetle, a to z kolei rodzi wiele nieporozumień. Tak po prawdzie większość ludzi uważa, że wie czym są suplementy. Błędne przekonania mogą też przyczyniać się do negatywnego nastawienia rodziców do tematu, a to utrudnia młodym trenującym dążenie do poprawy sylwetki. Suplementy to nie sterydy! Poza tym… Czy wiesz, że suplementem może być też witamina C, czy cały kompleks witamin i minerałów? No właśnie.
Suplementy diety – co to takiego i skąd ta niechęć do ich stosowania?
Suplementy diety i odżywki zostały są to produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich zadaniem jest uzupełniać dietę w niezbędne składniki odżywcze i zarazem wzbogacać ją. Mowa o zdrowych kwasach tłuszczowych, białkach, węglowodanach, witaminach, minerałach, aminokwasach i wielu innych. Powszechna niechęć do odzywek bierze się z reguły ze stereotypów jakimi opisuje się osoby ćwiczące na siłowni. Oczywiście, że suplementy są kojarzone przede wszystkim ze sportowcami, gdyż to osoby o podwyższonej aktywności fizycznej wykazują na nie największe zapotrzebowanie i to im mogą się najbardziej przydać. Nie jest to jednak żelazną zasadą… Z kolei trenujący na siłowniach są często utożsamiani z dopingiem. Suplementy diety nie mają nic wspólnego z dopingiem / sterydami. Są w pełni bezpiecznymi środkami szybkiej pomocy w stanach szczególnego zapotrzebowania.
Dodatkowe korzyści
Poza usprawnianiem procesów związanych z budowaniem muskulatury, redukowaniem tkanki tłuszczowej czy ogólną poprawą sylwetki są też dość szeroko używane jako preparaty prozdrowotne, czy poprawiające funkcje umysłowe. Nie ma nic nielegalnego w stosowaniu białka, tłuszczów, węglowodanów czy witamin i minerałów, które wszak i tak na co dzień dostarczasz wraz z żywieniem, prawda? Równie często bardziej złożone suplementy zawierają naturalne ekstrakty z roślin. Witamina C tak powszechnie stosowana w stanach chorobowych, czy profilaktycznie dla podniesienia odporności, także jest suplementem diety. To samo dotyczy złożonych kompleksów witaminowo – mineralnych. Ekstrakty roślinne? Rośliny używane od wieków… Np. tribulus terrestris buzdyganek ziemny) znajdujący się w tzw. boosterach testosteronu, a służący od dawna głównie do podnoszenia libido i sprawności seksualnej.
Przyspieszenie realizacji celu treningowego
Jeśli chcesz poprawić swoją sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, zbudować mięśnie, to zwiększasz swoją aktywność fizyczną. Ćwiczenia są nieodzownym elementem właściwego podejścia do tematu oraz uzyskania pożądanych rezultatów. Podobnie jest z dietą i zmianami w dotychczas panujących nawykach żywieniowych. Skoro jesteś bardziej aktywny, to bardziej się męczysz – prawda? Twój organizm wydatkuje znacznie więcej energii. Logiczne, nie sądzisz? No ale skąd brać potrzebną energię… Ze składników pokarmowych.
W dzisiejszych czasach nie zawsze można zjeść właściwy posiłek…
Do celów treningowych nie tylko potrzebujesz paliwa, czyli z reguły węglowodanów, ale też białek uznanych za elementy budulcowe oraz tłuszczów. Na składniki witaminowo – mineralne również wykazujesz zwiększone zapotrzebowanie w ramach aktywności fizycznej. Skoro nie możesz zjeść w danym momencie to sięgasz po odżywkę białkową, węglowodanową lub odzywkę węglowodanowo – białkową typu gainer. Szybkie, proste i skuteczne rozwiązanie. Suplementy są dla ludzi i są bezpieczne. Tak samo dozwolone w sprzedaży, jak i w stosowaniu. Oczywiście warto zachować umiar – równowaga jest kluczem do wszystkiego. W stanach chorobowych także masz większe zapotrzebowanie na niektóre składniki – czy to witaminy, czy minerały, czy elementy aminokwasowe. To naturalna reakcja. Te z suplementów mogą charakteryzować się o wiele lepszym i szybszym przyswojeniem przez Twój organizm. Oczywiście nie znaczy to że masz korzystać wyłącznie z nich. Jest to uzupełnienie i dodatek do diety oraz Twoich potrzeb żywieniowych, a nie odwrotnie.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.