Lipotropy spalające tłuszcz Cz.2
Lipotropy – kwestie niedoborów i wyboru suplementów redukujących
Lipotropy znajdujące się w żywności oraz dodatki suplementacyjne – nie tylko występujące w suplementach spalających – mogą być świetnym uzupełnieniem cyklu redukcyjnego. Szczególnie, że w tym okresie z uwagi na deficyt kaloryczny niezwykle często stajemy się nerwowi czy drażliwi. Czynniki stresowe dodatkowo mogą wpłynąć na obniżenie energii produkowanej przez organizm, nie mówiąc już o wyczerpaniu na tle psychicznym (deficyt kalorii wraz z ekstremalnym wysiłkiem owocuje spadkiem sił fizycznych). Za substancję wspierającą obniżanie poziomu tkanki tłuszczowej bez konieczności pobudzania układu nerwowego oraz wykorzystywania mechanizmu termogenicznego uważa się l-karnitynę. Pełni ona funkcję super transportera wyższych kwasów tłuszczowych. Te o prostszej budowie mogą bezproblemowo przemieścić się do mitochondriów i tym samym przedostać się przez jego błony w celu przełożenia na energię / spalenia. Kwasy tłuszczowe tzw. wyższe (o bardziej skomplikowanej budowie) nie są w stanie przebić się przez określoną błonę mitochondrialną, zatem muszą zostać przechwycone i na drodze połączenia z cząsteczką l-karnityny zostać doprowadzone do „pieca energetycznego”, jakimi są mitochondria.
Przede wszystkim substancje lipotropowe są bezpieczne w stosowaniu przez dłuższy czas. Zauważcie, że np. termogeniczne środki wykorzystujemy zazwyczaj w trybie cyklicznym. Jest tak ze względu na działanie pobudzające organizm i stymulujące mocno układ nerwowy, a tym samym czasami mogą nieco podwyższać ciśnienie oraz temperatur. Lipotropy wykorzystują przede wszystkim procesy lipolizy w celu zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej naszego ciała. Nie zaburzają rytmu mięśnia sercowego, a nawet w niektórych przypadkach są w stanie efektywnie je ochraniać. Są świetnym wyjściem dla osób cierpiących na schorzenia układów krwionośnego, sercowo-naczyniowego czy nerwowego, ale też mogą stanowić skuteczny dodatek już podczas cyklu na termogeniku w celu „uderzenia” w tkankę tłuszczową pod różnymi kątami. Przydatne także podczas budowania masy mięśni w celu zminimalizowania dalszego odkładania tłuszczu podskórnego w warunkach nadwyżki kalorycznej i tym samym zwiększonego spożycia cukrowców stanowiących główne źródło energetyczne.
Drastyczne i/lub regularne niedobory substancji lipotropowych niekorzystnie wpływają na ciśnienie tętnicze oraz mogą prowadzić do zaburzenia gospodarki cholesterolowej. Pod kątem układu nerwowego, braki tych związków objawiają się dyskomfortem psychicznym, rozdrażnieniem, zwiększonym stresem, a nawet wzmożoną agresją. Zaobserwować można też znacznie obniżoną zdolność koncentracji / skupienia, co jak wiecie nie tylko może przeszkadzać w codziennym życiu, ale także przekłada się negatywnie na rezultaty sportowe. Sprawność umysłu spada… Ponadto o wiele utrudniony staje się transport cząsteczek lipidowych (niektóre lipotropy są wszak składnikami lipoprotein), co de facto może zaowocować nadmiernym odkładaniem się tłuszczu w okolicach ścian naczyń. Nie mówiąc już o wzroście wagi i samego procentu tkanki tłuszczowej podskórnej, czy spowolnieniu przemiany materii… W obliczu niedoborów niektórych z nich, można też niestety odnotować zwiększoną podatność na choroby – skutek niższej aktywności układu immunologicznego.
Autor: Janusz Ziółkowski – opub. w SdW