Jak zrobić pierwszy cykl kreatynowy?
Cykl kreatynowy to temat istotny w sportach sylwetkowych. O kreatynie słyszeliście już niejednokrotnie od kolegów z siłowni, czy też czytaliście na związanych ze sportami i treningami portalach oraz forach. Jest to jeden z najlepiej przebadanych i sprawdzonych suplementów diety wpływających na rozwój Twoich mięśnie. Wykazuje zarówno działanie anaboliczne, jak i antykataboliczne. Nic więc dziwnego, że również początkujący ćwiczący są pod wrażeniem i jednocześnie pełni zainteresowania tym suplementem… Jak brać odpowiednio kreatynę?
Cykl kreatynowy – wybór pierwszej kreatyny
Na pierwszy cykl kreatynowy najlepiej zastosować tzw. monohydrat (monowodzian), który jest w sumie podstawową formą tego suplementu. W celu wyciągnięcia pełnego potencjału zarówno z suplementu, jak i własnych możliwości na starcie przygód z treningami oraz cyklami kreatynowymi, dobrze zaczynać od najprostszych form. Następnie przechodzić na coraz bardziej zaawansowane formy / suplementy kreatynowe. Jeśli pierwszy cykl się udał i jesteś zadowolony, to przy planowaniu następnego możesz użyć tego samego suplementu lub na przykład tzw. buforowanej formy kreatyny (kre-alkalyn). Wiele osób już przy drugim cyklu, a nawet i od pierwszego, sięga po jabłczan ze względu na znacznie mniejszą wodochłonność. Przy drugim, czy trzecim cyklu śmiało możesz połączyć monowodzian z jabłczanem lub zastosować sam jabłczan. Kreatyna to też suplement, ale nawet ta sama forma nie gwarantuje identycznego działania. Wiadomo, wiele zależy nie tylko od samej jakości produktu, ale również rozdrobnienia.
Najlepsza kreatyna na START!
BIOTECH USA Creatine zawiera czysty monohydrat kreatyny w proszku.
Teraz tylko 40,90 zł
Darmowa wysyłka!Pierwsza suplementacja kreatyną, czyli jak powinien wyglądać cykl kreatynowy
Tak po prawdzie, kreatynę można przyjmować na różne sposoby. Wiele jest uzależnione od formy wybranego suplementu keratynowego. Całkowity cykl na tym suplemencie powinien średnio trwać od 4 do 6 tygodni, maksymalnie do 8 tygodni. Po jego zakończeniu powinno się zrobić przerwę, przynajmniej takiej długości jak sam cykl. Eksperci sugerują, że najlepsze wyniki przynosiły 2-4 cykle w roku, przy okresach treningowych charakteryzujących się wyjątkową – indywidualnie dla nas – intensywnością. Podstawowo wyróżnia się następujące możliwości stosowania kreatyny podczas cyklu:
- Stosowanie bez tzw. fazy ładowania, gdzie powinieneś brać dwie dawki kreatyny po 5g (łącznie 10g na dzień). W dni treningowe przyjmuj 5g kreatyny z rana, na czczo. Drugą porcję zaś zaraz po zakończeniu treningu. W dni wolne od ćwiczeń możesz przyjąć 5g kreatyny z rana, na czczo – drugą porcję natomiast w porze podobnej do po treningowej, ale przed posiłkiem niezawierającym tłuszczów (lub opuścić tę dawkę w ramach opcji ekonomicznej).
- Stosowanie kreatyny po 10g dziennie – dwie dawki po 5g. Różnica tkwi w porach przyjmowania. Wybierając tę opcję będziecie przyjmować 5g kreatyny przed rozpoczęciem treningu oraz 5g po jego zakończeniu. Jest to ostatnimi czasy niezwykle często wybierana i zarazem polecana wersja. Chodzi o fakt, że w porach około treningowych wchłanianie kreatyny jest szczególnie zwiększone, chociażby z uwagi na poprawiony dopływ krwi do Twoich mięśni. W dni wolne od ćwiczeń przyjmij 5g rano, na czczo oraz 5g w porze podobnej do po treningowej, ale przed posiłkiem (nie łącząc z tłuszczami).
- Stosowanie kreatyny z fazą ładowania. Szczególnie często korzysta się z tej opcji w przypadku wybrania formy monohydratu do swojej suplementacji. Przez 5-10 dni należy brać po 20g, a nawet w niektórych przypadkach 30g kreatyny dziennie, zaś po tym czasie zmniejszyć dawkę 10g. Przy bardziej zaawansowanych suplementach kreatynowych (stacki / staki) nie trzeba wykorzystywać fazy ładowania.
Dla kogo suplementacja kreatyną?
Suplementacja kreatyną najczęściej polecana jest osobom, które chcą zwiększyć objętość mięśni i zbudować solidną masę mięśniową. Wraz ze zwiększeniem objętości poprawiają się też wyniki siłowe. Oczywiście może być wykorzystywana także podczas redukcji tkanki tłuszczowej, jednakże jest to obecnie mało popularny zabieg. Kreatyna daje najlepsze rezultaty w czasie krótkiego i zarazem ciężkiego treningu, z tego względu polecana jest zazwyczaj osobom uprawiającym kulturystykę (poprawiającym sylwetkę / sporty sylwetkowe), MMA, czy trójbój siłowy. Jak zatem można łatwo wywnioskować, suplementacją nią sprzyja poprawie siły oraz rozbudowie masy mięśni. Pozytywne efekty jej stosowania są jednak zauważalne także i na płaszczyźnie wytrzymałościowej w treningach np. kulturystycznych / sylwetkowych. Z niektórych jej form chętnie korzysta się w sportach szybkościowo – siłowych, natomiast w dyscyplinach wytrzymałościowych jest mniej popularna, choć istnieją przesłanki o pozytywnym działaniu kreatyny w tym zakresie.
Oczywiście suplementacja kreatyną nie dotyczy wyłącznie sportowców amatorsko czy zawodowo trenujących. Nie musisz brać udziału w zawodach by włączyć ją do swojego planu suplementacyjnego. Ćwiczysz już powiedzmy te 4, czy 5 miesięcy, a dobrze Ci idzie i panujesz nad podstawami? Możesz skorzystać z mocy kreatyny w celu poprawienia wyników, czy lepszego budowania masy mięśniowej.
Jakie suplementy kreatynowe polecamy na pierwsze cykle?
1. Dymatize Creatine Micronized
2. Universal Creatine
3. Trec CM3
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.