Cytrulina wspomagająca wysiłek
Nawet początkujący adepci siłowni, którzy zetknęli się z suplementacją znają już pojęcie aminokwasów. Oczywiście stanowią one podstawową jednostkę użytkową w zakresie budowania mięśni. Spełniają się też w roli antykatabolików chroniąc przed nadmiernym rozpadem włókien mięśniowych. Usprawniają regenerację powysiłkową, a ich pełny komplet skraca czas maksymalnej odnowy. Białka także są rozbijane na mniejsze cząsteczki, czyli właśnie wspomniane aminokwasy. Ale czy wszystkie aminokwasy są takie same? Cytrulina jest dość ciekawym związkiem chociażby ze względu na fakt natury niebiałkowej. Zatem jaką rolę może pełnić i jakie płyną korzyści z jej dodatku w suplementach diety?
Cytrulina – aminokwas niebiałkowy, ale pożyteczny
Cytrulina zalicza się do aminokwasów niebiałkowych, czyli takich które bezpośrednio nie wchodzą w reakcje wytwarzania protein. Cóż… Burzy to nieco Wasze przekonanie o roli aminokwasów? Nie powinno, chociażby ze względu na budowę chemiczną. Nie zawsze coś musi działać zgodnie z wytyczonym schematem i definicją grupy związków. Nie zmienia to też faktu, że cytrulina pełni niezwykle pozytywne funkcje wobec naszego organizmu, a w tym i w odniesieniu do poprawy rezultatów wysiłkowych.
Cytrulina jest pochodną ornityny biorącą udział w tzw. cyklu mocznikowym. Generalnie, wiele mówi się o cyklu cytrulina – arginina, jednakże dodatkowo wraz z ornityną aktywnie wspiera neutralizowanie toksycznego dla organizmu amoniaku. Niekorzystny związek nazywany amoniakiem jest produktem ubocznym przemian innych aminokwasów, zatem to naturalna kolej rzeczy. Grunt to skuteczne wspieranie mechanizmów detoksykacyjnych.
Cytrulina, a pompa mięśniowa
Zarówno działania praktyczne, jak i teoria potwierdzone wieloma badaniami wydają się przemawiać na korzyść cytruliny jako związku poprawiającego możliwości wysiłkowe. Do najważniejszych funkcji w tym aspekcie wypada zaliczyć fakt, iż jest ona tzw. prekursorem argininy odpowiedzialnej między innymi za produkcję tlenku azotu (NO). Badania mówią nam, że suplementy zawierające nie tylko argininę, ale i cytrulinę znacznie podwyższają produkcję tlenku azotu, co powoduje rozszerzanie światła naczyń krwionośnych. Efektem tego jest zwiększony transport składników budulcowych, mineralnych i innych elementów odżywczych oraz tlenu i krwi. Bardziej ukrwione i natlenowane mięśnie, to przecież większe mięśnie, prawda? Cóż… Zwiększona objętość mięśnia to też podwyższone zdolności do magazynowania określonych substancji, w tym również i energii. Sprowadza się to do tego, iż cytrulina znalazła zaszczytne miejsce wśród składników suplementów głównie stosowanych przed treningiem, czyli tzw. boosterów tlenku azotu powodujących dodatkowo zjawisko „pompy mięśniowej”. Jeśli preparat zawiera optymalne proporcje składników aktywnych, a do tego właściwe związki wspomagające, to pompa mięśniowa może zostać przedłużona i utrzymywać się także po zakończeniu ćwiczeń.
Ciekawym zjawiskiem może być fakt, iż suplementacja argininą lub połączeniem argininy i cytruliny podlega pewnemu cyklowi. Owszem, arginina podwyższa syntezę NO. Następnie jednak po wytworzeniu molekuły azotowej zamieniana jest w cytrulinę, które z kolei ponownie jest w stanie odtworzyć argininę.
Cytrulina, a właściwości antykataboliczne, włókna mięśniowe i wytrzymałość
Bardzo wiele się mówiło swego czasu o ATP (adenozyno-tri-fosforan) jako jednostce energetycznej spełniającej się też w roli nośnika energii. Tak po prawdzie to energia z cząstki ATP wystarcza na bardzo krótki okres czasu, a wykorzystanie jej jest stosunkowo szybkie. Ważnym zatem będzie sposób podwyższenia tempa produkcji ATP, aby tym samym usprawnić efektywność pracy mięśni i nasilić anabolizm służący rozrostowi tkanki mięśniowej. ATP uczestniczy w syntezie fosfokreatyny, czyli kluczowego elementu jednego z systemów energetycznych. Cytrulina z kolei, posiada wpływ na wzrost tempa wytwarzania fosfokreatyny i wspólnie z ATP sprzyja optymalizacji skurczowej mięśni.
Cóż… Przyzwyczailiśmy się już do tego, że z reguły suplement posiadający silny potencjał anaboliczny jest też świetnym antykatabolikiem. Idealnym tego przykładem może być kreatyna – wiele mówi się o jej anabolicznym zastosowaniu, jednakże już dużo mniej na temat, że jest jednym z najlepszych antykatabolicznych suplementów. Wiecie, że nadmierny rozpad włókien mięśniowych może nastąpić przez połączenie wysiłku fizycznego przy niedostatecznym dostarczaniu substancji budulcowych, czyli białek. Spadki mięśniowe są tez zjawiskiem występującym w wyniku niedoborów energetycznych. W momencie wyczerpania zapasów energii, w tym magazynu energetycznego, organizm poszukuje alternatywy i sięga do tkanki mięśni… Część badań mówi jasno, że zwiększone spożycie cytruliny może zmniejszać spadki mięśniowe oraz sam nadmierny rozpad włókien także w czasie deficytów energetycznych.
Część źródeł mówi też o wpływie cytruliny na ograniczenie zmęczenia i łagodzenie ewentualnych jego skutków. Sprzyjać to będzie również poprawie wytrzymałości i samej wydolności. Może się to wiązać, tak jak w przypadku skrócenia czasu maksymalnej regeneracji, z usprawnieniem transportu składników przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Większe ilości elementów właściwych dla danych procesów docierają do komórek mięśniowych, a tkanki są znacznie bardziej odżywione. Może też działać odkwaszająco, sprzyjając równowadze kwasowo – zasadowej, a tym samym ograniczać ból po ciężkich sesjach treningowych.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.