Uprawiasz sport? Nie trać motywacji!
Brak motywacji do ćwiczeń jest jedną z najczęstszych przyczyn rezygnowania z treningów siłowych rzeźbiących mięśnie czy aktywności, która ma pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Treningi wymagają przełamywania własnych słabości. Jak nie stracić do tego motywacji, gdy solidnie ćwiczymy, a efekty nie pojawiają się w spektakularnym tempie?
Nie zaczynaj od… poniedziałku
Wielu spośród nas marzy o idealnej sylwetce, poprawie kondycji, wyrzeźbieniu płaskiego brzuszka i talii osy (panie) lub efektownego „sześciopaka” oraz bicepsów (panowie). Często jednak ćwiczenia odkładamy na później. Trenerzy personalni są zgodni – ćwiczenia najlepiej rozpocząć od zaraz, a nie czekać na poniedziałek, Nowy Rok, urodziny czy inną „magiczną datę”.
Nie trać motywacji – pokonaj własne słabości
Skuteczne treningi wymagają wypracowania wytrzymałości. Tylko regularne, często długie ćwiczenia przynoszą dobry efekt. Należy poprawić kondycję, przełamać własne słabości i ograniczenia (zarówno fizyczne, jak i mentalne). Doskonale wiedzą o tym zawodowi sportowcy, którzy angażują się w każdy trening, dla lepszych efektów wiele poświęcają.
W przypadku amatorów nie chodzi, aby treningom podporządkowywać całe życie, ale warto być uczciwym wobec siebie, nie rezygnować z zaplanowanych ćwiczeń i robić kroki, które pozwolą osiągnąć lepsze rezultaty (wydłużać czas treningów, korzystać z nowych przyrządów na siłowni, zapisać się na dodatkowe zajęcia z aerobicu itp.).
Ułóż dobry plan
Nic tak nie niszczy naszej motywacji, jak brak widocznych efektów z wkładanego wysiłku, a treningi sportowe będą skuteczne tylko wtedy, gdy nie będziemy popełnić błędów. Dlatego warto poszukać dobrego instruktora, który ułoży nam odpowiedni plan ukierunkowany pod kątem efektu, który chcemy osiągnąć. Trener personalny będzie nas także dodatkowo motywował do ćwiczeń.
Zadbaj o kondycję psychofizyczną
Trudno mieć motywację do kolejnego treningu, gdy już po pierwszej wizycie na siłowni czujemy ból stawów i mięśni, mamy problem z potężnymi zakwasami. Aby ich uniknąć zawsze przed ćwiczeniami należy robić rozgrzewkę, a po zasadniczym treningu ćwiczenia rozciągające (stretching), które pozwolą nadwyrężonym mięśniom odzyskać formę.
Warto również zadbać o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w białko i węglowodany – trudno o energię potrzebną do coraz bardziej zaawansowanych ćwiczeń, gdy nasz organizm nie otrzymuje „paliwa” potrzebnego do przeprowadzania procesów życiowych i regeneracji tkanek. Zawsze możesz też zwrócić swoją uwagę na odżywki białkowe i węglowodanowo – białkowe gainery
Kondycję psychiczną poprawimy, gdy podzielimy cel na etapy – osiągnięcie każdego kolejnego pułapu, będzie dla nas nagrodą.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.