Dieta kopenhaska – 13 dni odchudzania
Dieta szwedzka lub inaczej dieta kopenhaska to jedna z popularniejszych metod żywieniowych, której celem jest skuteczne odchudzanie / zrzucenie zbędnych kilogramów. Nazywana jest też dietą trzynastodniową (dieta 13 dni) i zapewne zdajecie sobie sprawę, skąd wzięła się owa nazwa – od czasu jaki powinniśmy ją stosować.
Dieta kopenhaska – założenia
Dieta kopenhaska zaliczana jest do diet niskowęglowodanowych i zarazem niskokalorycznych, mających na celu umożliwić nam zrzucenie nadmiaru kilogramów. Jej głównym celem jest poprawa i usprawnienie przemiany materii na dłuższą metę. Budzi jednak sporo kontrowersji i została uznana za pewną modę… Dlaczego? Otóż zazwyczaj panuje wśród ludzi pewna zależność przez 10 lat nie byli zbyt aktywni fizycznie oraz nie dbali o właściwe żywienie, ale rezultaty sylwetkowe oraz wagowe chcieliby mieć bardzo szybko. Metodę tę uznano za wręcz idealnie pasującą dla ludzi, którzy chcą w krótkim czasie sporo schudnąć. Wiemy jednak, że nie zawsze wygląda to tak kolorowo…
Z jednej strony sprzyja ona rozregulowaniu organizmu, również pod kątem hormonalnym. Wiele brakuje jej też pod względem diety indywidualnej. Jedną z zasad jakie obejmuje dieta kopenhaska jest menu ustalone wcześniej na całe 13 dni, w których to ma miejsce proces chudnięcia. Może być nieco restrykcyjna, gdyż nie ma tu mowy o jakimkolwiek odstępstwie od diety. Najdrobniejsza zmiana czy odstępstwo od razu są przyrównywane do porażki (niepowodzenie kuracji).
Dieta kopenhaska zakłada spożywanie trzech posiłków dziennie – kolacja musi zostać zaplanowana przez godziną 18:00. Kolejnym wymogiem jest picie wody, której to w ciągu dnia powinniśmy – zgodnie z założeniami diety – przyjmować około 1,5 litra. Menu może zostać zmienione, ale wyłącznie raz i to w jednym dniu. Z tego względu dieta kopenhaska nie tylko wydaje się, ale i jest dość monotonna. Ponadto, niewiele produktów jest w niej dozwolonych w celu trzymania się zasady niskiej kaloryczności.
System ten ma to do siebie, że ma nastrajać naszą przemianę materii przy jednoczesnym stosowaniu zasady niskiego spożycia węglowodanów oraz niskokalorycznych produktów. Ma to w zasadzie wpływać nie tylko na zgubienie kilogramów (twórcy diety 13 dni są przekonani o tym, że stosowanie się do niej zapewni zrzucenie minimum 7 kilogramów). Należy jednak pamiętać, że ponownie dietę szwedzką można powtórzyć po dwóch latach (czas utrzymywania się efektów według twórców), zaś po jej zakończeniu lepiej stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli jednak, coś pójdzie nie tak i przerwiemy ją przed okresem tygodnia, to powtarzamy ją po trzech miesiącach. Po zakończeniu pełnej kuracji ograniczamy też niezdrowe produkty, alkohol, słodycze i wysoko przetworzoną żywność.
Dalece kontrowersyjne jest spożywanie mało różnorodnych produktów, choćby ze względu na dostarczanie niskich ilości zarówno witamin, jak i minerałów. Z uwagi na to przedłużanie diety może mieć też fatalne skutki oraz prowadzić do znacznych niedoborów elementów witaminowo – mineralnych.
Dieta kopenhaska zakłada też spożywanie przez trzynaście dni nie tylko trzech posiłków, ale ogólne spożycie kalorii rozłożone na ilość posiłków zazwyczaj oscyluje w granicach 500-600 kalorii. Jest to wyjątkowo rygorystyczny i kontrowersyjny system żywieniowy. W skład posiłków mogą wchodzić wyłącznie takie produkty jak jaja, chude mięsa, warzywa i ewentualnie owoce czy nabiał w bardzo małych ilościach.
Kto w szczególności nie powinien brać się za tę dietę:
- Osoby pracujące ciężko fizycznie.
- Sportowcy.
- Osoby z nadciśnieniem.
- Osoby cierpiące na choroby nerek czy układu pokarmowego.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Nutrimania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Nutrimania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Nutrimania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.