Jak zostać instruktorem fitness?
Jak zostać instruktorem fitness?
Czy warto zostać instruktorem fitness? To na pewno ciekawa praca, kontakt z ludźmi, jesteś ciągle w ruchu i jeszcze Ci za to płacą. Tylko kto się do tej pracy nadaje? Tak naprawdę każdy może zapisać się na kurs, dający uprawnienia trenerskie. Wystarczy za niego zapłacić. Ale, jak w każdym zawodzie mile widziane są odpowiednie predyspozycje. Jeśli zawsze byłeś słaby, możesz nie podołać ćwiczeniom siłowym czy wykonywaniu pompek. Od instruktora wymaga się jednak pewnej elastyczność, kondycja jest do wypracowania. Pomyśl też, na ile posiadasz słuch muzyczny. Zajęcia fitness to w ogromnej większości ruch przy muzyce. Nie ma nic gorszego niż uczestniczenie w takich, na których instruktor ma swój własny, kompletnie inny niż w muzyce rytm.
Gdzie się szkolić na instruktora?
Gdzie zacząć przygodę z edukacją? Większość osób wybiera kursy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Kursy tego typu organizują oddziały AWF. Zanim się zapiszesz, sprawdź, czy na pewno otrzymasz państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu, czy tylko dyplom, zaświadczający o jego ukończeniu. Pracodawcy zwracają na to uwagę, chociaż zdarzają się sytuacje, że zajęcia są prowadzone przez osoby bez uprawnień. Ale Ty nie chcesz powielać tego procederu. Zwyczajowo kursy dla trenera fitness obywają się weekendowo lub jednym ciągiem przez kilka dni. To pierwsze rozwiązanie jest znacznie lepsze. Wersja optymalna to kilka weekendów nauki, choć coraz częściej spotyka się oferty o wiele krótsze. Podczas nauki potrzeby jest czas na analizę, ćwiczenia, poprawianie błędów, bez tego nie doradzisz dobrze innym, jak powinni trenować bez narażenia się na kontuzje.
Jak wyglądają takie kursy?
Kurs składa się z części ogólnej, która obejmuje między innymi wiadomości z anatomii, fizjologii, pedagogiki, psychologii i kończy się egzaminem teoretycznym. Druga część to ta specjalistyczna, czyli teoria i praktyka. Ćwiczenia, warsztaty, wykłady. Nauczysz się jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, rozliczać muzykę na takty, bloki, jak się ustawić, jak zbudować choreografię. Na deser egzamin praktyczny – prowadzenie zajęć. I już jesteś trenerem.
Powyższy tekst umieszczony na blogu www.Bodymania.pl objęty jest ochroną wynikającą z ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Właścicielem autorskich praw majątkowych jest Bodymania Sp. z.o.o. i S.K. Zastrzega się, że w rozumieniu art. 25 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dalsze rozpowszechnianie powyższego tekstu opublikowanego na blogu www.Bodymania.pl jest zabronione niezależnie od celu w jakim rozpowszechnienie miałoby nastąpić oraz niezależnie od użytego środka przekazu.